آخرین اخبار و مطالب ایران و جهان

دریای خزر آب رفته است

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
لطفا یک افزونه تاریخ نصب کنید.

دریای خزر آب رفته است

دسته بندی : اخبار تاریخ : پنجشنبه 31 آگوست 2017

کد خبر: 30487

تاریخ انتشار: پنجشنبه 09 شهريور 1396 – 10:18

تازه ترین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد دریای خزر حجم قابل توجهی از آب خود را از دست می دهد.


به گزارش «بهداشت نیوز» دریای خزر به عنوان یکی از بزرگترین حوزه های آبی جهان به شدت تحت تأثیر عواملی نظیر گرما قرار داشته به طوریکه حجم چشمگیری از آب آن در چند سال گذشته تبخیر شده است. کارشناسان این حجم از آب تبخیر شده دریای خزر را بی سابقه عنوان می کنند.


مطالعه اخیر دانشمندان دانشگاه تگزاس نشان می دهد آب دریای خزر که حد فاصل اروپا و آسیاست به آرامی و طی دو دهه گذشته در حال تبخیر شدن بوده است. این دانشمندان به ابعاد مختلف این روند اشاره کرده و افزایش دمای مرتبط با تغییرات جوی را عامل بروز چنین وضعیتی به شمار می آورند.


تجزیه و تحلیلهای صورت گرفته توسط دانشمندان دانشگاه تگزاس گویای آن است که هر سال سطح آب دریای خزر تقریبا 7 سانتیمتر کاهش می یابد. این میزان کاهش از سال 1996 به این سو بی سابقه بوده است.


به گفته آنها اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند طولی نخواهد کشید که ارتقاع آب این دریای بزرگ محصور شده میان قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان، روسیه و ایران به زیر رقم ثبت شده در دهه 70 می رسد که از حیث پایین بودن یک رکورد بوده است.


دانشمندان دانشگاه تگزاس با استفاده از ابزارهای مطالعاتی مختلف به این نتیجه رسیده اند که جریانهای هوایی داغ بر فراز دریای خزر که در نتیجه آن از سال 1979 به این سو دمای این جریانات حدود یک درجه افزایش یافته است روند تبخیر آب این دریا را تشدید کرده است. آنها تغییرات جوی را عامل اصلی بروز چنین وضعیتی به شمار می آورند.


منبع: سیناپرس